Adress:

Pallco AB. Forngatan 25, 574 50  Ekenässjön

Telefon: +46 383 - 348 00. E-mail: info@pallco.se

Besök:

Forngatan 27

574 50  Ekenässjön

EN SPECIALICERAD LEVERANTÖR AV METALLKOMPONENTER

 

PRODUKTION

Produktionsyta

Vi hjälper våra kunder med ansvaret över hela förädlingskedjan vilket möjliggör högre lönsamhet och en större plattform. Förädlingen genomförs i fabriksytor om 20.000 m2 fördelat på två fabriker.

Robotstyrd produktion

Produktionsanläggningarna för vidareförädling är ofta kundunika med robotceller eller andra moderna utrustningar för att kunna vara kostnadseffektiva och leva upp till kundernas kvalitetskrav.​ Vår styrka är volymprodukter i linjeflöde med efterföljande ytbehandling och packning.

Maskinparken

Maskinparken består av robotsvetsar, pulverlackering, automatstansmaskin, rullformningslinjer, monteringslinjer och automatpressar.

  

OM OSS

En specialiserad leverantör

Pallco AB är ett svenskt företag som startades år 1949. Vi ligger vackert belägna vid Ekenässjön. Genom att erbjuda våra kunder unika helhetslösningar kan vi bidra till våra kunders lönsamhet, vi tar hand om hela kedjan från råmaterial till leverans helt kundanpassat.

 

​Metall

Vi arbetar främst med stål och aluminium. Stål i form av plåt, rör, aluminium främst profiler men till viss del också plåt.

 

​Kunden i fokus

Vi hjälper kunderna med ansvaret över förädlingskedjan vilket möjliggör högre lönsamhet och en större plattform. Förädlingen genomförs i fabriksytor om 20.000 m2. Produktionsanläggningarna för vidareförädling är ofta kundunika med robotceller eller andra moderna utrustningar för att kunna vara kostnadseffektiva och leva upp till kundernas kvalitetskrav.

 

20 000

m2 produktionsyta

130

Anställda

HISTORIA

1949

 

Företaget startades av Henning Andersson. Tillverkningen var då främst ståldetaljer till bäddsoffor samt till lastpallar i stålrör.

1976


Lennart Thompson köpte 50% av Pallco AB och 1983 förvärvades ytterligare 50% 

1998

 

Monica, Thomas och Richard Thompson övertog Pallco AB

2006

 

Pallco AB köptes av Polstiernan Industri. Sedan 2016 är även Swedstyle 
i Vaggeryd en del av koncernen. 

 

MARKNADEN

Vi satsar hårt på kundfokus och kompetens. Vi erbjuder våra kunder möjlighet att få helhetslösningar. Vi strävar efter att stärka vårt samarbete med befintliga kunder men också knyta till oss nya kunder.

 

Affärsidé

Pallco arbetar som systemleverantör inom metall och med kompletta uppdrag från konstruktion, prototypframtagning, kvalitetskontroll till logistik och leveransbevakning. 

Vision

Pallco ska vara våra kunders naturliga val genom att alltid överträffa kundens önskemål.

KVALITET / MILJÖ

Att jobba med kvalitet och miljö är idag självklarheter. Gröna skogar med djur, insekter, svamp, bär, friskt vatten med fiskar i är något som vi idag tar som givet. Detta vill vi på Pallco skall bestå, även i framtiden. Pallco som företag och alla våra anställda skall därför bidra med det vi kan, för att möjliggöra denna ambition

 

Pallco är kvalitetscertifierade enligt ISO 9001 och jobbar enligt ISO 14000.

 
 

KONTAKT

John Albinsson

Ekonomichef

+46 383-348 07
+46 72-543 32 51
john.albinsson@pallco.se

Fredrik Hedberg

Försäljningschef

 

+46 383-348 03
+46 76-32 52 000
fredrik.hedberg@pallco.se

Stefan Johansson

KAM IKEA

 

+46 70-603 64 14

stefan.johansson@polstiernanindustri.se

Ola Haraldsson

Strategisk inköpare

 

+46 (0)702-47 11 82

ola.haraldsson@polstiernanindustri.se

Emelie Åkesdotter

HR

+46 730-555 672

emelie.akesdotter@pallco.se

Mats Ekenmo

Chef Backoffice/IT

 

+46 383-348 23

mats.ekenmo@pallco.se

Anneli Kronstrand

Backoffice/Inköp

 

+46 383-348 70
anneli.kronstrand@pallco.se

Kjell Robertsson

Backoffice/Inköp

 

+46 383-348 24
kjell.robertsson@pallco.se

Emma Wahlberg

Backoffice/Inköp

 

+46 383-348 88

emma.wahlberg@pallco.se

Erika Artmo

(Föräldraledig)
Backoffice/Inköp

+46 383-348 40
erika.artmo@pallco.se

Stefan Martinsson

Säljtekniker

+46 383-348 31
+46 70-559 59 46
stefan.martinsson@pallco.se

Kenny Ekblad

Säljtekniker

 

+46 383-348 30
kenny.ekblad@pallco.se

Erik Stenberg

Säljtekniker

 

+46 383-348 82
erik.stenberg@pallco.se

Micaela Kullberg

Kvalitetschef

 

+46 383-348 55
+46 72-543 48 55
micaela.kullberg@pallco.se

Krister Gustafsson

Kvalitets- /Leantekniker

 

+46 383-348 28
krister.gustafsson@pallco.se

Andreas Lundgren

Produktionsledare Stål

 

+46 383-348 37

andreas.lundgren@pallco.se

Anders Lindsten

Produktionsledare Aluminium

 

+46 383-348 60
anders.lindsten@pallco.se

Kim Johansson

Produktionsledare IKEA

 

+46 383-348 67
kim.johansson@pallco.se

Carl Sellman

Underhålls- och fastighetsansvarig

 

+46 383-348 63

carl.sellman@pallco.se

Lars Johansson

Produktionsledare Lackering

 

+46 383-348 05

lars.johansson@pallco.se

POLSTIERNAN INDUSTRI

Jörgen Ekdahl

CEO


+46 70-938 41 90
jorgen.ekdahl@polstiernanindustri.se

Karin Hedström

CFO


+46 709-52 62 63
karin.hedstrom@polstiernanindustri.se

Therése Bomberg

HR-Chef


+46 70-348 84 24

therese.bomberg@polstiernanindustri.se